Hakkımızda

“Hayatı nasıl ‘tam’ yaşamalı?” sorusuna modern cevaplar arayan psikoloji, psikoterapi ve klinik psikolojinin bu arayışı insanlığın son iki yüzyılına dair bir araştırma değildir.

“Hayatı nasıl ‘tam’ yaşamalı?” sorusunu, bildiğimiz ve kaydı tutulduğu kadarıyla, felsefe dahil bir çok alan cevaplamaya çalışmıştır. Aslında bu soru her birimizin hayatlarına da çok yabancı değildir, hepimizin “hayat projesinin” çekirdeğinde yatmaktadır.

Günümüzde modern psikoloji, psikoterapi, klinik psikoloji, psikanaliz ve psikolojik danışmanlık doğdukları köklerden tamamen boşanmış haldedir – insanlığın bugüne kadar biriktirdiği tüm bilgelik.

Varoluşçu Psikoterapiler, insanı sadece beden veya psikolojik süreçler (mekanikler, savunmalar, dinamikler, geçmiş gibi) olarak gören ve ruh sağlığı bilimine hakim olmaya başlayan ana akım görüşe bir tepki olarak ortaya çıkmıştır.

Varoluşçu Psikoterapiler getirdiği bu itiraz doğrultusunda insanı merkeze koyarak anlamlandırmayı ve insanın, her şeye rağmen, nasıl “dolu dolu” yaşayabileceği sorusunu odağına koymuştur.

Varoluşçu Psikoterapiler Derneği olarak hem felsefe kökenli olan varoluşçu psikoterapileri tanıtmak ve yaygınlaştırmak, hem de ruh sağlığı alanını asıl çıkış noktası olan “insan nasıl dolu dolu yaşar?” sorusunu tartışmak için bir çatı olmak üzere yola çıktık.

Neden üye olarak Varoluşçu Psikoterapiler Derneği’ni destekleyebilirsiniz?

  • Varoluşçuluğu ve varoluşçu psikoterapiler bilen, uygulayan veya ilgi duyan herkesi kucaklayacak, kar amacı gütmeyen, “insan nasıl dolu dolu yaşar?” sorusunun özgürce tartışıldığı bir çatı olmayı amaçlıyoruz.
  • Seminer, konferans ve kongre gibi etkinliklerimizden ilk haberdar olabilir ve indirimli olarak katılabilirsiniz.
  • Üyelere özel e-bültenimizi alabilirsiniz.
  • Düzenlediğimiz webinar’lara ücretsiz katılabilirsiniz.
  • Derneğin çıkardığı dergiler size ücretsiz olarak ulaştırılacaktır (ilk dergimizi 6 ay içerisinde çıkarmayı hedefliyoruz).
  • Derneğin çıkmasında ön ayak olduğu kitapları indirimli satın alabilirsiniz (yayıncının onayına bağlı).

Üyelik taleplerinizi varoluscupsikoterapilerdernegi@gmail.com adresine iletebilirsiniz.

Bizi Facebook’ta da takip edebilirsiniz: www.facebook.com/varoluscupsikoterapiler

 

Yönetim

Tüzük

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s